خانه / برندینگ Branding / نقش رنگ در برند سازی و فروش

۲۰
تیر
نقش رنگ در برند سازی و فروش
  • حمید رضا نوربخش
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • بدون برچسب
نقش رنگ در برندسازی و فروش

مطالعه موردی برند Tiffany

رنگ برند، قسمت  جدایی‌ناپذیر برندسازی و برندینگ و بخش مرکزی شخصیت برند است و اگر در بلندمدت و بر اساس یک الگوی مشخص و پایدار به کار گرفته شود، عامل هویت‌دهنده برند خواهد بود. رنگ‌سازمانی باید با در نظر داشتن استانداردهای مدیریت برند، منجمله تداعیات رنگ در ذهن مخاطب، انتخاب گردد حتما برای محصولات و خدمات مختلف باید رنگ‌های متفاوتی که مورد انتظار مشتری و بازار باشد، انتخاب گردد تا به متمایز شدن محصولات سازمان از رقبا یاری رساند.
رنگ باید به مشخص‌ترین عامل شناسایی برند تبدیل گردد. به برندهایی نظیر: ایرانسل، ودافون،گوگل فکر نمایید.
حتما باید در لوگو دیده شود، مثل آبی در توییتر ،  قرمز در تارگت یا سبز فسفری در جای پنجه هیولا در نوشابه انرژی‌زای مانستر.
شرکت‌هایی که دارای محصولات مصرفی بسته‌بندی‌شده (مخصوصا محصولات تند مصرف FMCG) هستند، در خصوص رنگ برند و لوگوی خود بسیار حساس بوده و آن قلب استراتژی بسته‌بندی خود می‌دانند.
بنفش در شکلات Cadbury ، قرمز در کوکاکولا، صورتی در برند باربی، همه جز نوع چنین شرکتهایی هستند.
🚩آیا رنگ می‌تواند بیانگر ارزش و قدرت برند باشد ؟
اگر برندهای فوق، نام و لوگوی خود را از روی بسته‌بندی برداشته و فقط ویژگی‌های برند خود در بسته‌بندی محصولات استفاده نماید، آیا همچنان مخاطبان بین‌المللی، آنها تشخیص می‌دهند ؟
برند .The Tiffany & Co که با رنگ پانتون ۱۸۳۷  ثبت‌شده (شرکت پانتون)، متعلق به شرکت تولیدکننده جوهرات در نیویورک است. پانتون به احترام  سال روز تاسیس تیفانی در چنین تاریخی، رنگ آبی فیروزه‌ای خیلی کمرنگ ۱۸۳۷ را از لیست کد رنگ‌های خود خارج نمود و آن را متعلق به شرکت تیفانی می‌داند.
تقریبا در تمام دنیا این رنگ خاص را با نام آبی تیفانی Tiffany Blue می‌شناسند . این جواهری سازی، “امضای برند بر بسته‌بندی” را به‌صورت یک جعبه آبی‌ تعریف نموده است. دور جعبه یک روبان سفید پیچیده می‌شود ولی گره‌زده نمی‌شود، با کشیدن یک‌سوی پاپیون روی جعبه، ناگهان کل روبان باز می‌شود، که بخشی از مشخصه بسته‌بندی تیفانی میباشد. روبان بسته‌بندی همواره سفید است و تنها در تعطیلات قرمز آن استفاده مینمایند.
نام تجاری .The Tiffany & Co تنها با فونت Baskerville Old Face بر بسته‌بندی‌هایش شناخت می‌شود. برخی از صاحب‌نظران دنیای برند معتقدند، اکنون این بسته‌بندی  به‌اندازه‌ای شناخته‌شده که دیگر درج نام برند بر روی آن ضرورتی ندارد. اما من با اینان مخالفم، زیرا که نوشتن نام برند بر محصول به خاطر تاکید دوباره بر وضعیت، کیفیت و مطلوبیت نام تجاری است.
با گذشت سالیان، تیفانی به تجربه دریافته که ارزشی که قصد دارد به مشتری منتقل نماید، از طریق همین توسط بسته‌بندی آبی انجام می‌شود، و بی‌شک مطلوب‌ترین بسته‌بندی در جهان را دارد.
🚩چگونه در مورد برندینگ با مخاطب خود صحبت نماییم تا پیام ما را به درستی دریافت نماید
نکته جالب : تجربه داشتن چنین محصولی در چنین بسته‌بندی-ایی تنها در پایان عملیات خرید اتفاق می‌افتد. زیرا که مشتری با تجربیات دیگران به فرایند تصمیم‌گیری خرید وارد می‌گردد و تنها زمانی که خرید انجام می‌پذیرد به تجربه مشابه دست پیدا می‌نماید.
با توجه بااینکه شخصا در دنیای برندینگ مشغول بکار هستم، میدانم که چه‌کاری سخت است، اینکه شما بخواهید تجربه‌ شگفت انگیز یک خرید رومانتیک و لاکچری را به پایان فرایند تصمیم‌گیری مشتری موکول نمایید. این امر خطیر را رنگ و بسته‌بندی تیفانی به‌خوبی انجام می‌دهد. زیرا تجربه زیبای خرید تازه هنگامی آغاز می‌شود که فرد مورد علاقه شما، بسته‌ آبی را در دستان شما می‌بیند و به شوق یک جواهر باکیفیت، حتی پیش از باز کردنش، بسیار شاد و خوشحال می‌گردد. در میان هزاران انتخاب، رنگ و بسته‌بندی‌ تیفانی عامل اصلی فروش چشمگیر برند است
۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید