خانه / برندینگ Branding / تعریف برند

۲۸
خرداد
تعریف برند
  • حمید رضا نوربخش
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • بدون برچسب
برند   
برند

مفهوم برند

برند به نام، نشان، سمبل، لوگو و سایر علائم، مفاهیم، ذهنیت ها و تداعی ها از سوابق و عملکردهایی اطلاق می شود که می تواند متعلق به یک کالا یا تولید کننده، یک خدمت یا موسسه خدماتی، یک شرکت یا سازمان و یا یک شخص یا حتی مکانی باشد.

برند تجسم سمبلیک کلیه اطلاعاتی است که در خصوص کالا، خدمت و یا تولیدکننده خاصی موجود است که کالاها و یا خدمات یک فروشنده را از کالاها و خدمات سایر فروشندگان متمایز می سازند.
برند کلیه تجارب مشهود و غیر مشهود مشتریان است نسبت به یک محصول یا نام تجاری. در واقع می توان برند را همانند اسفنجی دانست که در طی زمان آب را به خود جذب کرده، وزن (وزن ذهنی) پیدا کرده و سنگین و سنگین تر شده است.

بر طبق نظریه انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) برند، عبارت است از: اسم، عبارت، سمبل، طرح و یا ترکیبی از این موارد می باشد. هدف، شناسایی کالا یا خدمات از یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تفکیک کردن آن ها از یکدیگر در رقابت های اقتصادی می باشد. از لحاظ فنی برند یک نام، لوگو یا سمبل جدید برای محصول می باشد.

به عبارت دیگر امروزه برند کلکسیونی از تصاویر و ایده هایی است که یک تولید کننده را به نمایش می گذارد. به صورت تخصصی تر، برند نشان دهنده مشخصات علایم و نشانه های قابل خواندن شامل نام، لوگو، شعار، برنامه ها و روش طراحی است که بیان کننده ماهیت اصلی و وجودی یک شرکت، محصول و یا یک خدمت می باشد.

تاریخچه برند

کلمه برند از واژه اسکاندیناوی “برندر” (Brander) به معنی سوختن گرفته شده است. به طوری که هنوز این علامت ها توسط دامداران برای مشخص کردن حیواناتشان بکار می رود.

حضور برند در حوزه بازاریابی به قرن ۱۶ میلادی و رواج کالاهای بسته بندی شده باز می گردد.
پس از انقلاب صنعتی تولید انبوه در کارخانجات، تولیدکنندگان را واداشت تا برای کالاهای خود به دنبال بازارهای وسیع تر و دورتری باشند.

در دهه ۱۹۴۰ تولیدکنندگان به تدریج روش هایی بر اساس دانش های جانعه شناسی، روانشناسی و انسان شناسی ابداع کردند تا بین برند کالاهای خود از یک سو و انتخاب مصرف کنندگان از سوی دیگر ارتباط ایجاد نمایند.

دهه ۱۹۸۰ ، دهه شیفتگی برند نام گرفت.

مفهوم برندینگ

برند یک دارایی با ارزش محسوب می شود و مدیریت خاص خود را می طلبد. در این مدیریت می بایست از مفهوم برند دائما محافظت شود و برای تقویت ارتباط مشتریان با برند، مفهوم آن مستمرا ارتقا پیدا کند. در حقیقت برندینگ یک استراتژی است. یک سبک، روش و یا یک راهکار است.
برندینگ کاری تیمی است و نیاز به حضور تخصص های مختلف در کنار هم دارد: علوم اجتماعی، جامعه شناسی، ارتباطات، انسان شناسی، کپی رایتینگ، طراحی گرافیک، عکاسی، موسیقی و …

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید