خانه / برندینگ Branding / تاثیر رنگ در برندینگ

۱۹
تیر
تاثیر رنگ در برندینگ
  • حمید رضا نوربخش
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • بدون برچسب
چه اتفاقی میافتد، که مشتری برخی برندها را بر برخی دیگر، ترجیح می‌دهد؟
درواقع می‌توان گفت که برندهای معتبر، تصویری هیجان‌انگیزی از خود در نظر مشتری ایجاد می‌نمایند. هیچ‌چیز به‌اندازه یک بسته‌بندی درست قادر به ایجاد هیجان دیداری در مشتری نیست. انتخاب بسته‌بندی صحیح، حتما عامل تحکیم برند و دعوت مشتری به تعامل با برند خواهد بود
ساختار و شکل بسته‌بندی، رنگ، نحوه نگارش و فونت مطالب روی بسته‌بندی و تصاویر بکار گرفته‌شده، باید باهم همخوان و نماینده یک برند و تنها یک برند باشد. باید بتواند در چند لحظه توجه مشتری را جلب و رابطه عاطفی با وی ایجاد نماید.
🚩نتایج تحقیقات دکتر برونو از دانشگاه نیویورک نشان داده که مردم،
۱۰% چیزی که می‌شوند را به یاد می‌آورند،
۲۰% چیزی را که در موردش می‌خوانند،
 ۸۰% چیزی را که می‌بینند.
Ⓜ️ نتایج تحقیقی دیگر در حوزه بازاریابی نشان داده که ۸۰% اطلاعات تصویری باقی مانده در ذهن افراد، مرتبط با رنگ میباشد.
رنگ تاثیر فوری بر  احساس مشتری می‌گذارد. برندها به دنبال رنگی هستند که بیانگر شخصیت برندشان باشد و نباید بر اساس سلیقه مدیرعامل یا مدیر بازاریابی سازمان نانجام شود، بلکه باید ناشی از گزارش یک تحقیق بازار مناسب باشد.
در نگاه اول، برندهای مختلف روی قفسه مغازه در کنار هم قرار دارند و تنها از طریق رنگشان از هم تشخیص داده می‌شوند.

یکی از مواردی که در برندسازی سازمان‌ها و قبل از انتخاب رنگ انجام می‌شود، تحلیل جایگاه محصولات برند در طبقه محصول یا خدمات بازار بر اساس رنگ  Brand Color Positioning است.

▪️برند Axe (اسپری بدن) از رنگ به‌عنوان ابزاری برای متمایز شدن از رقبا، بسیار حرفه‌ای عمل می‌نماید. بسته‌بندی سیاه‌ با شکلی خاص و منقوش به نوشته عمودی نقره‌ای نام برند.
▪️بسته‌بندی نارنجی برند شکلات Reese با نام برند زرد، در هر قفسه‌ای کاملا متمایز است.
▪️بسته‌بندی بنفش شکلات hobby نیز برای هر ایرانی قابل‌تشخیص است.
🔸“امضای رنگ برند“، بسیار مهم است، اما رنگ به‌تنهایی تضمین‌کننده موفقیت برند نیست. مشتری بعد از انتخاب و خرید برند، برای درک ارزش و مطلوبیت محصول، باید تجربه دلپذیری در هنگام استفاده از آن نیز داشته باشد تا رضایت در وی ایجاد و در بهترین حالت، محصول را به دیگران نیز معرفی نماید. یک برند رهبر هنگامی متولد می‌شود که برای یک نسل نستالژی و برای نسل بعدی تجربه جدید دلپذیری باشد.
 و اما               رنگ اشتباه
امروزه بسته‌بندی‌ها بسیار ساده‌ شده و رنگ‌ها و متن‌های کمتری بکار گرفته میشود، اما همچنان طراحی متمایز که هنر یک طراح حرفه‌ای است، مدنظر میباشد . سادگی بیش‌ازحد نیز موجب عدم تمایز و گم‌شدن برند می‌گردد.
طراحی بسته‌بندی باید هوشمندانه باشد. آن را به یک فرد یا شرکت صرفا گرافیست نسپارید. طراح حرفه‌ای بسته‌بندی می‌داند که چه عناصری از بسته‌بندی را حذف و آن را ساده نماید (طراحی ساختار بسته‌بندی، رنگ، نوشته) به‌گونه‌ای که همچنان محصول را متمایز و همچنان و عناصر ضروری باقی بماند و محصول به یک کالای عمومی تبدیل نگردد.
رنگ باید بر سایر عناصر بسته‌بندی غالب باشد و صدالبته، به‌درستی به کار گرفته‌شده باشد. برخی طراحان فقط  تلاش دارند تا رنگ بسته‌بندی معرف رنگ محصول درون آن باشد و هرگز به رنگ به دید امضای رنگ برند نمی‌نگرند.
🏮بکارگیری رنگ در بازاریابی، تبلیغات و برندینگ
اگر در اولین مرحله، مشتری نتواند محصول را شناسایی نماید، حتما فروش آن با مشکلات زیادی روبروست.امضای رنگ برند می‌تواند نماینده برند باشد، اما رنگ دوم می‌تواند نماینده خانواده و یا ویژگی محصول درون بسته‌بندی باشد.البته مشکلات دیگری نیز وجود دارد.
امروزه بسته‌بندی سفید مد شده، زیرا از برندهای پیرامون خود به‌راحتی تشخیص داده می‌شود.طراحان به رنگ سفید علاقه دارند زیرا که در هر دوره زمانی به خلوص محصول، کیفیت و پیچیدگی اشاره می‌نماید. درعین‌حال ظاهر برند را به یک کالای عمومی شبیه می‌نماید. البته باید به محیط کسب‌وکار و یا نحوه نگهداری نیز توجه نمود. برای مثال: بستنی با بسته‌بندی سفیدرنگ.  چگونه باید بستنی را در فریزر سفید پیدا کنیم ؟
۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید